Wśród różnych zeszytów ćwiczeń dla dzieci prawdopodobnie najwięcej jest malowanek. Są to proste rysunki z konturem różnej grubości, które dziecko ma pokolorować w zadany, albo swobodny sposób. Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy podsuwając dzieciom malowanki, nie szkodzą im, poprzez ograniczanie kreatywności (rysunek jest gotowy) lub obniżanie chęci do samodzielnego rysowania (obrazki z malowanek są dużo ładniejsze niż pierwsze, całkowicie własne prace). Oczywiście ze wszystkim należy zachować umiar, malowanki dla dzieci warto przeplatać z innymi zadaniami, ale warto wspomnieć, że malowanki mają szereg zalet.
Zalety malowanek dla dzieci
Dziecko wypełniając malowankę, uczy się prawidłowego chwytu narzędzia oraz ćwiczy siłę nacisku. Kolorowanie pomaga też w rozwijaniu mechanizmów samokontroli — dziecko musi w odpowiednim momencie zatrzymać narzędzie pisarskie, by nie wyjść za kontur. Jeśli do malowanki dołączony jest wzór, ćwiczone jest odwzorowywanie, natomiast malowanki bez wzoru dają pole do próbowania zestawiania kolorów. Malowanki dla dzieci Legolas to dobry wybór w przypadku maluchów, które niechętnie robią inne ćwiczenia grafomotoryczne
Jak urozmaicić wypełnianie kolorowanek
Jeśli malowanki mają służyć jako ćwiczenie sprzyjające nauce pisania, warto je urozmaicić. Malowanki mogą między innymi służyć do rysowania po śladzie (dziecko pogrubia kontur). Można też prosić dziecko o zamalowywanie kolorowanki w określony sposób (kreski poziome, pionowe, czy też okrężne).